G20 rozwiąże problem rajów podatkowych?
Ministerstwo Finansów poinformowało na stronie rządu o wydanym 8 października br. wspólnym oświadczeniu przedstawicieli 20 krajów z największymi gospodarkami świata, którzy podjęli działania przeciwko tzw. rajom podatkowym, czyli państwom stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, zatwierdzając na sobotnim szczycie w Wenecji umowę o nowym podatku dochodowym od osób prawnych.
Danina publiczna mająca wejść w życie w 2023 r. ma na celu powstrzymanie ukrywania nisko, lub wcale nieopodatkowanego zysku większych korporacji w rajach podatkowych.
“Negocjacje na forum OECD były wymagające, ale pracujemy dalej i chcemy wspólnie stworzyć nową rzeczywistość podatkową na świecie. Polska od lat walczy z rajami podatkowymi. Wiele naszych postulatów jest uwzględnianych na forum OECD i UE, z czego bardzo się cieszymy. W czasie pandemii Polska i Dania podjęły inicjatywę, aby środki publiczne przeznaczone na wsparcie przedsiębiorców w czasie lockdownu nie trafiały do rajów podatkowych. Teraz zamykamy pewien etap prac nad wzmocnieniem międzynarodowego systemu podatkowego na polu OECD”
– mówi minister finansów, funduszy i polityki regionalnej, Tadeusz Kościński.
Oświadczenie to efekt negocjacji, które toczyły się od lipca br. Wtedy to 130 krajów, w tym Polska, w ramach prac na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wydało pierwsze wspólne oświadczenie o chęci pracy nad reformą międzynarodowego opodatkowania i dostosowaniem zasad międzynarodowego opodatkowania do wyzwań gospodarki cyfrowej.
“Zasady te będą oparte na dwóch Filarach. Filar I obejmuje opodatkowanie ok. 100 największych przedsiębiorstw, które korzystając z postępu globalizacji i cyfryzacji, sprzedają towary i świadczą usługi na całym świecie. Są to nie tylko firmy dostarczające nam treści cyfrowe, ale także największe przedsiębiorstwa sprzedające usługi i towary przez Internet, jak również tradycyjnie. Filar II zakłada natomiast wprowadzenie minimalnego globalnego podatku w wysokości 15% efektywnej stawki”.
– wyjaśnia wiceminister Sarnowski.
Więcej informacji pod linkiem: https://www.gov.pl/web/finanse/nadchodzi-wielka-reforma-miedzynarodowego-opodatkowania