Publikacje 28.02.2022
Ukraińcy poza kolejką w polskich urzędach
O priorytetowym traktowaniu obywateli Ukrainy w polskich urzędach poinformowała minister Marlena Maląg. „Zwróciłam się do dyrektorów Wojewódzkich i Powiatowych Urzędów Pracy, aby wszelkie kwestie administracyjne związane z legalizacją zatrudnienia obywateli Ukrainy załatwiane w urzędach pracy rozpatrywać priorytetowo, poza kolejnością i bez zbędnej zwłoki” – zadeklarowała Minister Rodziny i Polityki Społecznej.
Jak czytamy na stronie rządu, przedstawiciele urzędów pracy usłyszeli, że obecnie najważniejsze zadanie dla państwa Polskiego to właściwe przygotowanie się do udzielenia wsparcia humanitarnego dla obywateli Ukrainy ale również maksymalne ułatwienie im możliwości podejmowania pracy. Urzędy pracy mają liczyć na pełne wsparcie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w realizacji ww. pomocy.
Minister Marlena Maląg zwróciła się do dyrektorów Wojewódzkich i Powiatowych Urzędów Pracy, aby wszelkie kwestie administracyjne związane z legalizacją zatrudnienia obywateli Ukrainy załatwiane w urzędach pracy rozpatrywać priorytetowo, poza kolejnością i bez zbędnej zwłoki.
Pracownicy urzędów pracy wyrazili swoją pełną gotowość do udzielania wsparcia obywatelom Ukrainy. W tym celu podjęte zostały już stosowne przygotowania w zakresie organizacji pracy urzędów oraz informowania społeczności lokalnej i pracodawców o potrzebie włączenia się w działania pomocowe.
Minister Marlena Maląg przekazała ponadto informację o ogłoszonym Konkursie ofert w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców.
Celem programu jest aktywizacja zawodowa i integracja społeczna cudzoziemców, którzy opuścili swój kraj w obawie o utratę zdrowia lub życia w związku z trwającym konfliktem zbrojnym. Przede wszystkim wsparciem objęte zostaną osoby ewakuowane do Polski w ramach rządowego wsparcia sojuszników z Afganistanu, a także mieszkańcy pogrążonej w wojnie Ukrainy.
O dofinansowanie projektów skierowanych do cudzoziemców mogą ubiegać się samorządy, organizacje pozarządowe i instytucję rynku pracy. Na ich realizację Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczy do 40 mln zł.
„Koordynujemy działania i przekazujemy urzędom pracy konieczne informację, żeby proces zatrudnienia przebiegał w sposób płynny, w oparciu o przygotowane nowe rozwiązania” – powiedziała minister Marlena Maląg.
Publikacje 28.02.2022
Zobacz również
Publikacje
Odpowiedzialność za długi w sp. z o.o., a wpis do KRS
Publikacje
Spółka z o.o. w Polsce – jak najlepiej wypłacić zysk?
Publikacje
Jak skutecznie uchylić się od skutków rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron?