Publikacje 29.11.2022
Ceny gazu 2023. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o dodatek węglowy
Zamrożone taryfy na gaz
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Celem jest zablokowanie ceny gazu i usług dystrybucji na rok 2023.
Zgodnie z komunikatem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowaną na stronie rządu, najważniejsze rozwiązania przewidziane w projekcie obejmują:
- Wprowadzenie w 2023 r. maksymalnej ceny za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh oraz zamrożenie wysokości stawek opłat dystrybucyjnych. Ceną maksymalną zostaną objęci wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli:
- gospodarstwa domowe,
- wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach;
- podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.
Zasada zamrożonej taryfy będzie obowiązywała dla wszystkich, bez względu na próg dochodowy. Cena gazu ziemnego w obecnie obowiązujących taryfach wynosi ok. 200 zł/MWh. Jej utrzymanie w 2023 r. ma zagwarantować, że wzrost kosztów gazu dla odbiorców nie przekroczy cen tegorocznych.
- Najbardziej wrażliwym odbiorcom paliw gazowych, zużywającym paliwa gazowe do celów grzewczych, przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów podatku VAT. Zwrot pobranego VAT dotyczyć będzie osób, które ogrzewają się gazem i spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego (2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego). Równowartość VAT-u zwracana będzie na podstawie faktury.
W zamian za utrzymanie cen gazu dla odbiorców na poziomie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwa energetyczne mają otrzymać rekompensaty.
Oferta: Radca prawny prawo podatkowe
30 listopada mija termin na złożenie wniosku o dodatek węglowy
Przypomnijmy, że dodatek węglowy w wysokości 3000 zł przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest:
- kocioł na paliwo stałe,
- kominek,
- koza,
- ogrzewacz powietrza,
- trzon kuchenny,
- piecokuchnia,
- kuchnia węglowa lub
- piec kaflowy na paliwo stałe
– zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.
Dodatek nie ma kryteriów dochodowych. Dodatek jest jednorazowy i wypłacany na konto wnioskodawcy w ciągu dwóch miesięcy, najpóźniej do 30 grudnia 2022 r. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie rządu.
Publikacje 29.11.2022
Zobacz również
Publikacje
Odpowiedzialność za długi w sp. z o.o., a wpis do KRS
Publikacje
Spółka z o.o. w Polsce – jak najlepiej wypłacić zysk?