Każda decyzja o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia może mieć poważne konsekwencje, zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Najnowsze postanowienie Sądu Najwyższego (II PSK 103/23) stanowi jednak krok w stronę wykładni przychylnej pracodawcom.
Uzasadnienie faktyczne
Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ oddalił powództwo R. G., a następnie Sąd Okręgowy Warszawa-Praga podtrzymał wyrok sądu niższej instancji. Pomimo to pełnomocnik pracownika zdecydował się na wniesienie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego, twierdząc, że doszło do rażącego naruszenia przepisów prawa pracy. Cała sytuacja zapoczątkowała decyzja pracodawcy, tj. T. Sp. z o.o., który postanowił rozwiązać umowę z pracownikiem bez wypowiedzenia, uzasadniając to poważnym naruszeniem obowiązków służbowych. Pracownik nie zgodził się z decyzją i wniósł sprawę do sądu, domagając się odszkodowania za niezgodne z prawem zwolnienie.
Co orzekł Sąd Najwyższy?
Sąd Najwyższy uznał, że skarga kasacyjna nie może być przyjęta do rozpoznania, mimo, że doszło do kwalifikowanego naruszenia przepisów prawa pracy. Jednak, jak wskazano w uzasadnieniu przesłanką przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania nie jest oczywiste naruszenie konkretnego przepisu prawa materialnego lub procesowego, lecz sytuacja, w której naruszenie to spowodowało wydanie oczywiście nieprawidłowego orzeczenia. W przedmiotowej sprawie, zdaniem sądu, nie miało to miejsca.
Sąd wskazał, że nie ulega wątpliwości, iż zgodnie z art. 30 § 4 kodeksu pracy, w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracodawca jest zobowiązany do wskazania przyczyny uzasadniającej taką decyzję. Takowa regulacja ma umożliwić pracownikowi obronę przed merytorycznie nieuzasadnionym działaniem pracodawcy. Kiedy chodzi więc o rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, nie powinno być miejsca na żadne niejasności: pracownik ma prawo wiedzieć dokładnie, dlaczego pracodawca z nim się rozstaje.
Zdaniem Sądu Najwyższego brak precyzji nie zawsze oznacza jednak złamanie prawa, ponieważ nieprecyzyjne wskazanie przez pracodawcę przyczyny nie narusza art. 30 § 4 kodeksu pracy, jeżeli w okolicznościach danej sprawy, z uwzględnieniem informacji podanych pracownikowi przez pracodawcę w inny sposób, stanowi to dostateczne sprecyzowanie tej przyczyny.
Podsumowanie
Najnowsze postanowienie Sądu Najwyższego z kwietnia 2024 r. potwierdza, że w sprawach dotyczących rozwiązania umowy o pracę kluczowa jest klarowność. Pracodawca powinien w sposób precyzyjny i zrozumiały wskazać pracownikowi przyczyny rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości w zakresie prawa pracy, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią. Mogą Państwo liczyć na kompleksową obsługę i pełne zaangażowanie na każdym etapie prowadzenia sprawy.