Publikacje 21.08.2024
Czynny żal – jak skutecznie uniknąć kary za spóźnione obowiązki podatkowe?
Nie złożyłeś zeznania podatkowego w terminie? A może zataiłeś przed organem podatkowym prawdziwe rozmiary prowadzonej działalności gospodarczej? Zapomniałeś uiścić należnych podatków w terminie? Niestety często, z różnych przyczyn, takich jak zapomnienie, brak wiedzy, czy zwyczajny błąd, zdarza się, że obowiązki podatkowe nie zostają spełnione w terminie lub w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami. W takich sytuacjach pojawia się obawa, że podatnik zostanie ukarany. Na szczęście istnieje możliwość uniknięcia kary poprzez instytucję czynnego żalu, tj. dobrowolne zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa skarbowego.
Czym jest czynny żal?
Zgodnie z art. 16 kodeks karnego skarbowego nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Tym samym można uniknąć kary, jednak musza zostać spełnione pewne warunki.
Jak złożyć czynny żal?
Przedsiębiorca nie będzie uprawniony do skorzystania z instytucji czynnego żalu, jeśli:
- organ ścigania ma już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;
- organ ścigania rozpoczął czynności służbowe, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzające lub kontroli zmierzające do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynności te nie dostarczyły podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony;
- kierował wykonaniem ujawnionego czynu zabronionego;
- wykorzystał uzależnienie innej osoby od siebie i polecił jej wykonanie ujawnionego czynu zabronionego;
- zorganizował grupę albo związek mający na celu popełnienie przestępstwa skarbowego
- nakłaniał inną osobę do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.
Czynny żal będzie więc skuteczny, tylko gdy przedsiębiorca przyzna się do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego zanim organ ścigania samodzielnie udokumentuje przestępstwo lub wykroczenie lub zanim organ ścigania rozpocznie czynności zmierzające do wykrycia tego przestępstwa lub wykroczenia. Dlatego pomimo braku ustawowego terminu na złożenie czynnego żalu, zaleca się żeby przedsiębiorca jak najszybciej podjął działania w tym zakresie.
Aby skorzystać z omawianej instytucji, należy złożyć pisemne zawiadomienie do odpowiedniego organu podatkowego. W piśmie tym trzeba dokładnie opisać popełniony błąd, wskazać jego okoliczności oraz podjąć działania naprawcze, tj. uregulować zaległe zobowiązania podatkowe wraz z należnymi odsetkami. Warto pamiętać, że czynny żal można złożyć nie tylko w formie pisemnej, ale również ustnie do protokołu w urzędzie skarbowym. Czynny żal można złożyć również drogą elektroniczną np. e-Urząd Skarbowy.
Co istotne, czynny żal powinien złożyć ten, kto nie dopełnił obowiązku. Jeśli więc przedsiębiorca korzysta z pomocy biura rachunkowego i wina leży po jego stronie to czynny żal składa to biuro.
Podsumowanie
Czynny żal to instytucja, która może pomóc podatnikowi i uchronić go przed poważnymi konsekwencjami. Kluczowe jest, aby czynny żal spełnił wszystkie wymogi formalne. Choć złożenie czynnego żalu nie zwalnia z obowiązku zapłaty zaległych podatków i odsetek, pozwala uniknąć dodatkowych kar. W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu również w formie zdalnej: https://atl-law.pl/prawo-podatkowe/
Publikacje 21.08.2024
Zobacz również
Publikacje
Odpowiedzialność za długi w sp. z o.o., a wpis do KRS
Publikacje
Spółka z o.o. w Polsce – jak najlepiej wypłacić zysk?