Pomoc prawna
Na stronie Krajowej Izby Radców Prawnych pojawiły się informacje prawne dla obywateli Ukrainy poszukujących możliwości wjazdu i pobytu w Polsce. Szczegóły pod linkiem: Informacje prawne dla obywateli Ukrainy poszukujących możliwości wjazdu i pobytu w Polsce – Krajowa Izba Radców Prawnych (kirp.pl)
Naczelna Rada Adwokacka organizuje pomoc prawną dla obywateli Ukrainy w poszczególnych izbach adwokackich w całym kraju.
“Dziekani poszczególnych okręgowych rad adwokackich wyznaczają koordynatorów do spraw utworzenia i organizacji programu pomocowego dla osób potrzebujących pomocy prawnej w związku z sytuacją na Ukrainie” – przekazano w komunikacie na stronie Adwokatury Polskiej.
Lista oferujących pomoc Izb adwokackich jest regularnie aktualizowana i dostępna pod poniższym linkiem:
Pomoc medyczna
Obywatele Ukrainy, którzy szukają schronienia w Polsce, mogą liczyć na bezpłatną pomoc medyczną. Coraz więcej placówek uruchamia infolinie w języku ukraińskim. Oferują także wsparcie psychologiczne oraz pracę.
Centrum Medyczne Damiana
Pomoc dla uchodźców zapowiedziało Centrum Medyczne Damiana, które zaoferowało między innymi opiekę zdrowotną oraz pracę obywatelom Ukrainy.
Od poniedziałku 28.02 pod numerem 22 566 22 20 dostępna będzie infolinia po ukraińsku, która ma na celu pomóc odnaleźć się w polskim systemie zdrowia. Centrum medyczna zaprasza do kontaktu od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00 – 21:00.
W najbliższym czasie we wszystkich placówkach pojawią się osoby, które będą służyły tłumaczeniem w czasie wizyt u polskich lekarzy.
Wszystkim osobom, które przyjechały do Polski z Ukrainy 24.02.2022 r. i później oferowana jest bezpłatna pomoc medyczna:
- szeroki zakres konsultacji (także specjalistycznych) i badań we wszystkich placówkach Centrum Medycznego Damiana (umawianie wizyt pod numerem tel. 22 566 22 22)
- 100 pakietów badań „Twój raport zdrowia” miesięcznie
- doraźna pomoc internistyczna w Izbie przyjęć Szpitala Damiana przy ul. Wałbrzyskiej 46 w Warszawie:
- od poniedziałku do piątku w godzinach 07:30-20:00;
- w soboty w godzinach 08:00-20:00;
- w niedzielę w godzinach 08:00-16:00
Wielu uchodźców z Ukrainy zmierza do swoich rodzin i znajomych poza Polską. Dlatego każdej osobie, która okaże ukraiński dokument tożsamości i przekroczyła granicę po 24 lutego oferowane będą bezpłatne testy antygenowe w kierunku COVID-19. Można je wykonać w następujących miejscach:
- Punkt Pobrań Al. Rzeczypospolitej 5, Warszawa – codziennie w godz. 8:00 – 20:00 (przerwa 13:00 – 13:30)
- Punkt Pobrań ul. Nowolipie 18, Warszawa – od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 – 16:00 (przerwa 13:00 – 13:30)
- Punkt Pobrań ul. Górecka 30, Poznań – od poniedziałku do soboty w godz. 08:00 – 16:00
- Punkt Pobrań pl. Dwóch Miast 1, Gdańsk – od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00
- Punkt Pobrań ul. Swobodna 60, Wrocław – od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00
- Punkt Pobrań ul. Jasnogórska 1, Kraków – od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00
- od 1.03 Punkt Pobrań ul. Rdestowa 22, Wrocław – od poniedziałku do niedzieli w godz. 07:00 – 19:00
- Punkt Pobrań ul. Rydza Śmigłego 20 – od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00
- Punkty przy lotniskach:
- Warszawa – Modlin (na parkingu przy lotnisku, Nowy Dwór Mazowiecki, ul. gen. Wiktora Thommee 1a) – czynny 24/7
- Warszawa Chopin (na terenie hali przylotów, ul. Żwirki i Wigury 1) – czynny od godz. 5:00 do ostatniego samolotu
- Warszawa Chopin (na terenie parkingu P3, ul. Żwirki i Wigury 1) – czynny od poniedziałku do niedzieli w godz. 08:00 – 20:00
- Katowice – Pyrzowice (punkt na lotnisku naprzeciwko terminala C, ul. Wolności 90, Pyrzowice) – czynny od poniedziałku do niedzieli w godz. 07:00 – 19:00
- Poznań – Ławica (na terenie hali przylotów, ul. Bukowska 285) – czynny od poniedziałku do niedzieli w godz. 08:00 – 22:00
- Gdańsk im. Lecha Wałęsy (na parkingu, przy Hotelu Hampton By Hilton Gdańsk Airport, ul. Juliusza Słowackiego 220) – czynny od poniedziałku do niedzieli w godz. 07:00 – 19:00.
Jednocześnie Centrum Medyczne Damiana oferuje pracę osobom z Ukrainy. Lekarzom, pielęgniarkom i personelowi medycznemu udzielona zostanie pomoc w nostryfikacji dyplomów. Oferty pracy dotyczą również psychologów, informatyków, pracowników recepcji oraz Call Center i innych osób. Więcej informacji pod linkiem: Uruchamiamy pakiet pomocy medycznej dla osób z Ukrainy (damian.pl)
Grupa Lux Med
Pomoc medyczną zaoferowała też Grupa Lux Med. Sprawowana będzie między innymi pilna pomoc medyczna dla osób przyjeżdżających z Ukrainy. “Pomoc będzie realizowana we wszystkich placówkach LUX MED w całej Polsce oraz w 13 szpitalach Grupy LUX MED. Aby kierować potrzebujących do najbliższej placówki powstała specjalna, polsko-ukraińska infolinia pod nr tel. 22 45 87 007 oraz adres mailowy ua.kontakt@luxmed.pl” – pisze firma w komunikacie.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie – pomoc psychologiczna
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie zapewnia pomoc psychologiczną dla obywateli Ukrainy przebywających w tym mieście.
“Osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z pomocy psychologicznej bezpośrednio w siedzibie Ośrodka ul. Radziwiłłowska 8b lub kontaktując się pod całodobowym nr telefonu 12 421 92 82 ( aktualnie kontakt telefoniczny wyłącznie w języku polskim). Możliwy jest również kontakt przez komunikatory internetowe, w tym celu prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej. Ośrodek jest czynny całodobowo, 7 dni w tygodniu.
Ministerstwo zdrowia
Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że “każdy obywatel Ukrainy, który w obawie o swoje zdrowie i życie przybędzie do Polski może liczyć na dostęp do opieki medycznej”.
“Pomożemy również rannym, którym nie będzie mogła pomóc strona ukraińska” – dodał.
Zgodnie z informacją podaną na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia obywatel Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala otrzyma bezpłatną pomoc medyczną.
Od 25 lutego 2022 roku minister zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
“Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Dokumentem tym może być: dowód osobisty albo paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC” – podano w komunikacie na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Fundacja Onkologiczna Rakiety
Fundacja Onkologiczna Rakiety zapewnia pomoc dla uchodźców, którzy są aktualnie w trakcie leczenia onkologicznego. “Informujemy, że NIE ZOSTAWIMY WAS Z TYM SAMYCH i pomożemy Wam zorganizować kontynuację leczenia u nas w kraju!” – zapewnia fundacja.
Skontaktować można się telefonicznie pod numerem 793 293 333 lub mailowo: biuro@fundacjarakiety.pl