Już od kwietnia bieżącego roku obowiązują zmienione przepisy dotyczące ubiegania się i wydawania zaświadczenia A1. Wnioski o wydanie tego dokumentu można składać do ZUS wyłącznie w postaci elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Wnioski papierowe nie są już przyjmowane. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o nowej procedurze na swojej stronie internetowej.
Czym jest zaświadczenie A1?
Zaświadczenie A1 potwierdza podleganie ustawodawstwu polskiemu w zakresie zabezpieczenia społecznego. Jest to niezbędny dokument dla pracowników delegowanych do pracy za granicą. Zaświadczenie A1 jest wydawane na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Polska jest krajem wyróżniającym się na tle państw unijnych bardzo dużą liczbą delegowanych pracowników, dlatego ZUS wydaje najwięcej dokumentów A1 w całej Europie. W 2020 roku było to 617,7 tys. zaświadczeń A1, a w 2021 roku 676,7 tys. Głównym państwem, dla którego wydawana jest największa liczba zaświadczeń, są Niemcy, potem Francja. Oprócz pracowników coraz częściej wyjeżdżają osoby prowadzące działalność gospodarczą i świadczący usługi na podstawie umów cywilnoprawnych- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Nowa procedura składania wniosków
Zakład przyjmuje wyłącznie elektroniczne wnioski o zaświadczenia A1 i w odpowiedzi na nie wydaje zaświadczenia A1 również w formie dokumentów elektronicznych. Wydane przez ZUS zaświadczenia będą udostępniane osobie składającej wniosek na jej profilu, utworzonym na PUE ZUS.
W przypadku odmowy wystawienia zaświadczenia A1, ZUS wyda decyzję. Będzie ona dostępna na profilu PUE ZUS wnioskodawcy.
Na stronie internetowej www.zus.pl można zweryfikować autentyczność zaświadczenia A1. Do formularza elektronicznego należy wprowadzić określone informacje z tego zaświadczenia, a w odpowiedzi walidator poinformuje o ważności dokumentu. W ten sposób zagraniczna instytucja zabezpieczenia społecznego, zagraniczny pracodawca lub inny podmiot mogą sprawdzić ważność przedłożonego dokumentu i jego prawdziwość – wyjaśnia Krystyna Michałek.
Wydruk zaświadczenia A1 stanowi dowód tego, co zostało stwierdzone w dokumencie wystawionym w postaci elektronicznej przez ZUS i jest dokumentem urzędowym w rozumieniu polskich przepisów. Wydruk jest wówczas dowodem w procedurach prawnych.
Narzędzie do weryfikacji online ważności zaświadczenia A1 (Walidator A1 ZUS)
Od 1 kwietnia 2022 r. ZUS uruchomił na swojej stronie internetowej ZUS usługę weryfikacji autentyczności zaświadczenia A1. Do formularza elektronicznego należy wprowadzić określone informacje z tego zaświadczenia, a w odpowiedzi walidator poinformuje o ważności dokumentu. W ten sposób zagraniczna instytucja zabezpieczenia społecznego, zagraniczny pracodawca lub inny podmiot mogą sprawdzić ważność przedłożonego dokumentu i jego prawdziwość.
Znowelizowane przepisy ustawowe oraz wdrożone na ich podstawie środki mają na celu usprawnienie procesu ubiegania się i wydawania zaświadczeń A1, m.in. pozwalając uniknąć błędów przy ich wypełnianiu, zapobieganie nadużyciom oraz ograniczenie obiegu dokumentacji papierowej.
Więcej informacji na temat nowej procedury można uzyskać na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: Strona główna – ZUS .