Zgodnie z treścią podpisanej przez Prezydenta RP nowelizacji, od stycznia 2022 r. członków zarządu powołanych ustawą wspólników czeka 9-proc. składka zdrowotna.
W treści uzasadnienia ustawy można przeczytać, że celem zmian jest na zrównanie praw i obowiązków osób podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z osobami powołanymi do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie (czyli właśnie członków zarządu, członków Komisji Rewizyjnej, prokurentów oraz członków komisji egzaminacyjnych). Objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym tej grupy osób, ma skutkować zapewnieniem dodatkowych środków w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz pełniejszą realizacją zasady solidaryzmu społecznego.
Wzrost kosztów
Przychody uzyskiwane przez członków zarządu w ramach stosownych uchwał nie stanowiły dotychczas podstawy do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak zgodnie z nowymi przepisami przychody otrzymywane z tytułu wykonywania obowiązków członka zarządu na mocy uchwały począwszy od 2022 roku będą stanowiły podstawę do obowiązkowej 9% składki zdrowotnej. Nie będzie możliwości zaliczenia jej do kosztów przychodu.
Obciążenie dotknie zarówno zarządy jak i spółki, które będą musiały dostosować poziom dotychczasowych wynagrodzeń do dotychczasowych pensji kadry kierowniczej. Konieczność takiej „rekompensaty” może okazać się dla spółki szczególnie kosztowna, zwłaszcza w odniesieniu do lepiej wynagradzanych członków zarządu.
Sposób na składkę nie dla wszystkich
Choć ustawodawca nie przewidział wyjątków od podlegania składce zdrowotnej, co oznaczałoby, że wszyscy członkowie zarządu powołani na mocy uchwały muszą się pogodzić z nowymi, noworocznymi obciążeniami, istnieje metoda uniknięcia obowiązku. Dotyczy ona jednakże wyłącznie wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Na podstawie art. 176 kodeksu spółek handlowych spółka może zobowiązać wspólnika do powtarzających się świadczeń niepieniężnych za wynagrodzeniem. Wynagrodzenie takie, choć opodatkowane PIT, nie podlega składce zdrowotnej.
Taki sposób wynagrodzenia wspólnika powinien zostać wskazany w umowie spółki, a zatem o ile zawierający umowę wspólnicy nie wykazali się dużą zapobiegliwością, zajdzie konieczność zmiany umowy spółki.