Jak wspominaliśmy w poprzednich artykułach, zmiany wprowadzane w ramach Polskiego Ładu, które wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r. mocno odbiją się na opłacalności prowadzenia jednoosobowych działalności gospodarczych (dalej: JDG). W obliczu możliwości uniknięcia składki zdrowotnej przez niektórych członków zarządu, a także braku obciążenia składkami ZUS, jedną z najbardziej korzystnych alternatyw stanowi założenie spółki z o.o. Prowadzący JDG mogą w tym celu skorzystać z kilku rozwiązań: zlikwidować działalność i założyć spółkę z o.o. „od zera”, przekształcić działalność w spółkę zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych lub dokonać aportu przedsiębiorstwa do nowej lub istniejącej spółki. Aby ułatwić wybór, przedstawimy pokrótce rekomendowane sposoby przekształcenia i ich zasadnicze aspekty.
Przekształcenie działalności na gruncie KSH
Kodeks spółek handlowych zawiera regulacje dotyczące przekształcenia JDG w spółkę z.o.o. Taki proces wymaga przede wszystkim:
- Sporządzenia planu przekształcenia JDG wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta;
- złożenia oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy;
- powołania członków organów spółki przekształconej;
- zawarcia umowy spółki albo podpisania statutu spółki przekształconej;
- dokonania w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia przedsiębiorcy przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Wszystkie powyższe czynności wymagają posiadania odpowiednich informacji z dziedziny prawa i podatków, a ich prawidłowe przeprowadzenie niekiedy będzie wiązało się z dodatkowymi procedurami i opłatami. Przykładowo do sporządzenia planu przekształcenia co do zasady należy ustalić wartość bilansową majątku JDG (co może wymagać opłacenia biegłego rewidenta). Koszt bilansu może wynosić ok. 1000 zł, ale jego ostateczna wysokość będzie różna w zależności od wielkości majątku i rodzaju składników. Z kolei opracowanie planu przekształcenia wymaga aktu notarialnego (i opłacenia kosztów notarialnych), a także zbadania go przez biegłego rewidenta (co znów wiąże się z wynagrodzeniem biegłego).
W praktyce przedsiębiorcy decydując się na powyższy proces, najczęściej korzystają z profesjonalnej pomocy prawnej.
Wniesienie przedsiębiorstwa aportem
Alternatywną wobec powyższej metody jest wniesienie JDG (przedsiębiorstwa) do nowej spółki z o.o. w formie aportu. W zamian za wkład niepieniężny przedsiębiorca działający dotychczas w ramach JDG otrzyma udziały w nowopowstałej spółce. Aport przedsiębiorstwa cieszy się dużą popularnością z uwagi na neutralność podatkową (jest zwolniony z podatku PIT po stronie przedsiębiorcy, CIT po stronie spółki i podatku VAT). Ponadto pozwala on uniknąć konieczności opłacenia biegłego rewidenta oraz formalności związanych ze sporządzeniem opinii i planu przekształcenia. Pozostaje jednak odrębny problem przeniesienia ewentualnych koncesji, umów z klientami oraz innych praw i zobowiązań JDG do spółki z o.o.
Zastosowanie powyższej metody jest uwarunkowane istnieniem spółki z o.o., co oznacza, że jeśli przedsiębiorca prowadzący JDG nie jest wspólnikiem spółki, do której zamierza aportować przedsiębiorstwo, będzie zmuszony utworzyć nową, co wiąże się z przeprowadzeniem kolejnej procedury.
Likwidacja JDG i utworzenie nowej spółki
Ostatnią możliwą opcją jest utworzenie spółki z o.o. jako podmiotu zupełnie odrębnego od prowadzonej dotychczas JDG i likwidacja dotychczasowej działalności. W takim wypadku przedsiębiorca powinien jednak przygotować się konieczność kolejno: likwidacji JDG, utworzenia nowej spółki i przeniesienia poszczególnych składników majątku z JDG do spółki. Każda z tych czynności ma konsekwencje podatkowe.
Którą metodę wybrać?
Przy wyborze formy przekształcenia należy zapoznać się z wysokością opłat administracyjnych, sposobem opodatkowania poszczególnych czynności prawnych (np. aportu), a także stopniem sformalizowania poszczególnych czynności.
Oprócz powyższych uwag istnieje jeszcze szereg aspektów, które przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę w ramach procesu przekształcenia. W celu dokonania prawidłowej analizy rekomenduje się skorzystanie z pomocy profesjonalistów, który mogą też czuwać nad przebiegiem całej procedury. Zwłaszcza w perspektywie zbliżającej się nowelizacji Polskiego Ładu wsparcie specjalistów pozwoli uniknąć nieprawidłowości. W przypadku chęci uzyskania pomocy prawnej zachęcamy do skontaktowania się z ekspertami ATL LAW Kancelarii Radcy Prawnego Anny Błaszak, posiadającymi wieloletnie doświadczenie w obsłudze jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek. Pomożemy w wybraniu preferencyjnej metody przekształcenia działalności, udzielimy pomocy zarówno w aspektach prawnych jak i podatkowych wybranej procedury i zminimalizujemy ryzyko kosztownych błędów.