Moda na przeniesienie firmy do Niemiec
Mimo niesprzyjającej sytuacji rynkowej, wywołanej postępującą inflacją i wzrostami cen energii, Polscy przedsiębiorcy nie ustają w rozszerzaniu działalności na rynki zagraniczne. W rankingu popularności przodują tutaj Niemcy, gdzie rodzime firmy oferują usługi zarówno bezpośrednio z Polski (np. delegując pracowników do wykonania danej usługi) lub poprzez otwarcie oddziału czy założenie nowej spółki za granicą.
Z powyższym często wiąże się powstanie obowiązku podatkowego w RFN. Nawet bez zakładania działalności w Niemczech, przedsiębiorcy świadczący usługi z Polski (a także delegowani pracownicy) narażają się na objęcie zagranicznym systemem podatkowym. Niemiecki urząd skarbowy – Finanzamt, skrupulatnie bada przesłanki podlegania opodatkowaniu. Firmy unikające styczności z niemieckim reżimem podatkowym muszą zachować dalece idącą ostrożność. Przepisy podatkowe regulujące transgraniczne świadczenie są niejednoznaczne i naszpikowane wyjątkami, a wiele z powszechnie praktykowanych rozwiązań jest kwestionowanych na etapie kontroli przez niemieckie organy finansowe. Dobrym przykładem jest tu słynna zasada 183 dni, wynikająca z niemiecko-polskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, która nie zawsze znajduje zastosowanie (przykładowo nie stosuje się jej do delegowanych za granicę pracowników tymczasowych).
Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie niektórych rozwiązań w zakresie systemu podatkowego RFN, jakie mogą dotyczyć przedsiębiorców, którym nie uda się uniknąć zagranicznego obowiązku podatkowego.
Oferta: Prawo podatkowe Warszawa, Kraków, Katowice
Niemiecki podatek od wynagrodzeń pracowników
Zaliczki na podatek są potrącane przez pracodawcę przed wypłatą wynagrodzenia i przesyłane bezpośrednio na konto niemieckiego urzędu skarbowego (Finanzamtu). Podatnik rozlicza je potem na koniec roku podatkowego we własnym zakresie. Od wynagrodzenia pracownika w Niemczech pobierany jest podatek złożony z trzech elementów (tzw. Einkommensteuer)
Podatek dochodowy (tzw. Lohnsteuer),
Podatek ma charakter progresywny. W zależności od kwoty wynagrodzenia brutto i klasy podatkowej stawka podatkowa w Niemczech może wynosić od 14 do 45 %. Przynależność do danej klasy podatkowej wpływa na wysokość kwoty wolnej od podatku i sposób jego wyliczenia.
- Klasa 1 – osoby samotne, minimum 2-letnie wdowy i wdowcy, rozwodnicy, pary w separacji oraz osoby zamężne, których małżonek/małżonka przebywa poza granicami Unii Europejskiej.
- Klasa 2 – rodzice samotnie wychowujący dzieci.
- Klasa 3 – osoby pozostające w związku małżeńskim oraz osoby owdowiałe do roku od śmierci współmałżonka. Także osoby zamężne, z których jedna jest bezrobotna lub przebywa w jednym z krajów UE.
- Klasa 4 – pozostali małżonkowie, nie kwalifikujący się do żadnej innej klasy.
- Klasa 5 – osoby posiadające współmałżonka w klasie 3.
- Klasa 6 – osoby zatrudnione w więcej niż jednej pracy.
Uśrednione kwoty wolne od podatku w 2022 r. w Niemczech wynoszą 9 984 euro dla osób samotnych i 19968 euro dla małżeństw, ale dokładne sumy są uzależnione od przynależności do konkretnych klas podatkowych. Największe kwoty wolne od podatku przysługują klasom 2 i 3, następnie 1 i 4. Dla 5 klasy kwota oscyluje zwykle wokół 1200 euro, a klasie 6 nie przysługuje kwota wolna od podatku.
Dopłata solidarnościowa (tzw. Solidaritätszuschlag),
Stawka dopłaty solidarnościowej wynosi 5,5% z zastrzeżeniem, że nie pobiera się jej od wynagrodzenia brutto nie przekraczającego 73,8 tys. euro brutto rocznie. W przypadku małżonków i członków III klasy podatkowej kwota wynosi 151 990 euro – (z uwagi na wspólne rozliczenie).
Podatek kościelny (tzw. Kirchensteuer)
Podatek wynoszący od 0,2 do 1,5 % wynagrodzenia brutto w zależności od landu. Pracownik może go nie uiszczać pod warunkiem, że nie jest zarejestrowany w Kościele, albo oficjalnie z niego wystąpi.
Podatek od JDG (Gewerbesteuer)
Podatek ten dotyczy przedsiębiorców, którzy zdecydują się założyć w Niemczech tzw. Gewerbe czyli odpowiednik polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej. Zaletą podatku od jednoosobowej działalności gospodarczej jest wysoka, w porównaniu z polską, kwota wolna od podatku wynosząca 24500 euro. Dopiero po przekroczeniu tej granicy kwotowej należy uiścić podatek od nadwyżki. Jego wysokość jest uzależniona od miejsca (landu), w jakim znajduje się siedziba firmy oraz od osiągniętego dochodu. Rozpiętość stawki waha się od 15% do 42%.
Podatek od wartości dodanej, czyli niemiecki VAT (Mehrwertsteuer).
Stawka podstawowa podatku VAT wynosi 19%, natomiast obniżona 7%. Zwolnieni są z niego przedsiębiorcy, których obroty nie sięgają 22 tys. euro rocznie. „Nowi” podatnicy przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech są zobowiązani do składania comiesięcznej deklaracji VAT.
Podatek dochodowy od osób prawnych (Körperschaftsteuer)
W przypadku założenia osoby prawnej w RFN (na przykład GmbH czyli niemieckiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) stawka podatku dochodowego w Niemczech wynosi 15%. Należy każdorazowo doliczyć do niej daninę solidarnościową w stawce 5,5% Zeznanie należy złożyć do 31 maja następującego po roku podatkowym, ale w trakcie roku podatnicy mają obowiązek uiszczania kwartalnych zaliczek na podatek.
Ulgi i odliczenia
Na złożoność niemieckiego systemu podatkowego składa się również duża liczba ulg, zasiłków i różnego rodzaju odliczeń, często prowadzących do uzyskania zwrotu podatku na koniec roku rozliczeniowego w znacznej wartości. Niestety, mimo wielu preferencji, poruszanie się w gąszczu niemieckich przepisów podatkowych wymaga pewnego stopnia zaawansowania i nierzadko konsultacji z zagranicznym doradcą podatkowym. Samodzielne rozliczanie podatków i wypełnianie deklaracji może przekroczyć możliwości typowego przedsiębiorcy nieposiadającego wykształcenia księgowego lub podatkowego.
Jak uniknąć zapłaty podatku?
Przedsiębiorcy często zapominają, że nawet, gdy ich działalność ogranicza się jedynie do transgranicznego świadczenia usług, tzn. świadczą usługi dla niemieckich kontrahentów z Polski, wciąż pojawia się ryzyko objęcia zagranicznym systemem podatkowym. Dzieje się tak w szczególności, gdy w ramach świadczenia usług polski pracodawca deleguje do Niemiec pracowników lub świadczy usługi na nieruchomościach, albo prowadzi działalność w niektórych, wyodrębnionych branżach. Zwłaszcza ciesząca się niesłabnącą popularnością branża budowlana jest obarczona dodatkowym ryzykiem. Wiąże się z nią m.in. specjalny rodzaj podatku budowlanego potrącany przez niemieckiego kontrahenta z wynagrodzenia polskiej firmy oraz dodatkowe restrykcje. Jeśli są Państwo zainteresowani szczegółami i sposobami uzyskania zwolnień lub zminimalizowania ryzyka podlegania pod zagraniczny system podatkowy (nie tylko w Niemczech), zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii w zakresie delegowania pracowników i transgranicznego świadczenia usług.