Publikacje 15.03.2023
Rejestracja znaku towarowego w UE: jak to zrobić?
Kto może dokonać zgłoszenia znaku towarowego?
Zgłoszenia znaku towarowego może dokonać każda osoba fizyczna lub prawna. Zadaniem znaku towarowego jest odróżnienie towarów lub usług przedsiębiorcy od jego konkurentów na rynku. Znak towarowy może składać się z jakichkolwiek oznaczeń, w szczególności z wyrazów, łącznie z nazwiskami, lub rysunków, liter, cyfr, kolorów, kształtu towarów lub ich opakowań lub dźwięków.
Dlaczego warto zastrzec znak towarowy w Unii Europejskiej?
Rejestracja unijnego znaku towarowego w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (w skrócie zwanym: EUIPO) skutkuje przyznaniem właścicielowi tego znaku towarowego praw wyłącznych do tego znaku na terenie krajów członkowskich UE. W praktyce oznacza to, że właściciel znaku jest uprawniony np. do zakazania wszelkim osobom trzecim używania znaku dla określonych towarów i usług, jeżeli mogłoby to wprowadzić konsumentów w błąd. Właściciel zarejestrowanego unijnego znaku towarowego może więc np. zablokować umieszczenia znaku towarowego na towarach/opakowaniach przez podmiot do tego nieuprawniony czy używania przez taki podmiot znaku towarowego w reklamie.
Rejestracja unijnego znaku towarowego w EUIPO niesie więc dla przedsiębiorcy możliwości blokowania wykorzystywania znaku towarowego przez podmioty do tego nieuprawnione, bezprawnie korzystające z renomy z jaką kojarzony jest na rynku dany znak towarowy. Jest to tym bardziej atrakcyjne rozwiązanie, że pozwala ono na ochronę znaku w państwach członkowskich UE, a nie tylko na poziomie krajowym jak to ma miejsce przy rejestracji w polskim Urzędzie Patentowym. Niniejszy artykuł opisuje znak indywidualny, który pozwala odróżnić towary i usługi jednego konkretnego przedsiębiorstwa od towarów i usług innego przedsiębiorstwa. Przy czym taki znak indywidualny może być własnością więcej niż jednego podmiotu, co oznacza, że zgłosić go do EUIPO może więcej niż jeden podmiot.
Jak zastrzec znak towarowy?
Zatem jak zarejestrować znak towarowy? Najpierw należy sprawdzić czy spełniamy warunki rejestracji. Należy rozważyć czy oznaczenie, które ma zostać zarejestrowane jako znak towarowy, pozwala odróżnić towary lub usługi przedsiębiorstwa od towarów lub usług innych przedsiębiorstw. Trzeba więc ustalić do jakich towarów/usług będzie odnosić się znak towarowy. Wykaz towarów/usług powinien być przedstawiony jak najbardziej precyzyjnie. Do ustalenia tego wykazu służy klasyfikacja nicejska podzielona na 45 klas. Wybór klas z jakich towary/usługi mają być objęte ochroną prawną zapewnioną przez rejestrację znaku towarowego ma przełożenie na wysokość opłat za rejestrację znaku towarowego.
Zgłoszenie drogę elektroniczną ułatwia przeszukiwanie klasyfikacji nicejskiej w celu określenia towarów/usług do objęcia ochroną znakiem towarowym. Określenie adekwatnego wykazu towarów/usług jest bardzo istotne, ponieważ po dokonaniu zgłoszenia znaku towarowego nie można tego wykazu rozszerzyć. Z drugiej jednak strony zbyt szerokie określenie wykazu towarów/usług rodzi ryzyko, że inne podmioty będą próbowały podważać znak towarowy poprzez wnoszenie sprzeciwów na etapie rejestracji znaku towarowego albo za pomocą opcji unieważnienia znaku po jego rejestracji.
W tym też zakresie warto jest sprawdzić za pomocą bezpłatnych, dostępnych w Internecie wyszukiwarek znaków towarowych czy nie są już zarejestrowane znaki towarowe dla określonych towarów/usług, tj. znaki towarowe, których właściciele mogliby kwestionować zgłoszenie znaku towarowego, ponieważ dokonali wcześniej zgłoszenia co do takiego znaku towarowego lub do niego podobnego do określonych towarów/usług. Takie wyszukiwarki to np. eSearch plus czy Baza danych TMview
Warto też pamiętać, że istnieją bezwzględne negatywne przesłanki dla rejestracji znaku towarowego. Na przykład znaki towarowe nie mogą mieć charakteru opisowego, czyli składać się wyłącznie z odniesienia do: rodzaju, jakości, ilości, przeznaczenia, wartości, pochodzenia geograficznego lub czasu produkcji towaru lub świadczenia usługi lub innych cech czy właściwości. Nie można, więc zarejestrować np. znaku słownego ,,kawa” czy znaku słownego ,,Podhale”.
Dokonać zgłoszenia znaku towarowego w EUIPO można w przyspieszonym trybie Fast Track przy spełnieniu wymogów z tego trybu, do których należy m.in. uiszczenie opłaty za rejestrację z góry.
Po dokonaniu zgłoszenia znaku towarowego EUIPO bada zgłoszenie pod kątem takich kwestii jak np. to czy zgłoszenie spełnia formalności i czy nie istnieją bezwzględne przesłanki odmowy rejestracji znaku towarowego. Jeżeli weryfikacja zgłoszenia będzie pozytywna, to następuje publikacja zgłoszenia, co otwiera kolejny etap, w którym osoby trzecie mogą w terminie 3 miesięcy wnosić sprzeciw co do zgłoszonego znaku towarowego, gdy uważają, że zgłoszony znak towarowy narusza ich prawa. Osoby trzecie mogą też w tym terminie wnosić uwagi wskazujące na bezwzględne podstawy odmowy rejestracji. Jeżeli takie uwagi czy sprzeciw nie zostały wniesione albo nie zostały uwzględnione – następuje rejestracja znaku towarowego, a informacja o rejestracji zostaje opublikowana. Właściciel zarejestrowanego unijnego znaku towarowego może otrzymać certyfikat rejestracji. Unijny znak towarowy rejestrowany jest na okres 10 lat od daty dokonania zgłoszenia. Rejestracja może być przedłużona na kolejne okresy dziesięcioletnie.
Sama procedura rejestracji znaku towarowego w EUIPO może nie wydawać się bardzo skomplikowana, ale tak naprawdę wymaga dokonania adekwatnej analizy w szczególności pod kątem towarów i usług jakie mają być objęte rejestrowanym znakiem towarowym oraz tego, czy rejestracja znaku towarowego nie będzie godziła w prawa właścicieli znaków towarowych wcześniej zarejestrowanych. Jest to tym bardziej istotne, że opłata od zgłoszenia znaku towarowego nie podlega zwrotowi w razie wycofania zgłoszenia lub odmowy rejestracji znaku towarowego. Pomocy w tym zakresie może udzielić kancelaria prawa gospodarczego.
Ile kosztuje zastrzeżenie znaku towarowego?
Znak towarowy generuje pewne koszty. W przypadku zgłoszenia znaku towarowego drogą elektroniczną opłata za jedną klasę wynosi 850 euro. Zgłoszenie obejmujące drugą klasę wiąże się z dodatkową opłatą 50 euro, a za każdą kolejną klasę opłata wynosi 150 euro.
Publikacje 15.03.2023
Zobacz również
Publikacje
Odpowiedzialność za długi w sp. z o.o., a wpis do KRS
Publikacje
Spółka z o.o. w Polsce – jak najlepiej wypłacić zysk?
Publikacje
Jak skutecznie uchylić się od skutków rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron?