Publikacje 23.07.2024
Mały ZUS Plus – co musisz wiedzieć?
Kto może skorzystać z Mały ZUS Plus?
Od 1 lutego 2020 r. Przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku kalendarzowym przez nie mniej niż 60 dni kalendarzowych oraz których przychód w roku poprzedzającym złożenie wniosku nie przekroczył 120.000,00 zł mogą skorzystać z programu Mały ZUS Plus i tym samym płacić niższe składki na ubezpieczenie społeczne.
Mały ZUS Plus to bez wątpienia atrakcyjna forma wsparcia dla małych przedsiębiorców, jednak nie każdy może z niej skorzystać. M. in. jeśli przez 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej korzystałeś z Małego ZUS lub Małego ZUS Plus przez łącznie 36 miesięcy, niestety nie możesz ponownie ubiegać się o te ulgi. Podobnie, jeśli spełniasz warunki do płacenia obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia, również nie skorzystasz z Małego ZUS Plus.
Kolejnym ograniczeniem jest sposób rozliczania się z fiskusem. Jeśli rozliczasz się na karcie podatkowej i jednocześnie korzystasz ze zwolnienia z VAT, nie masz obowiązku składania do urzędów skarbowych zeznań PIT czy deklaracji VAT. ZUS nie ma wtedy dostępu do niezbędnych danych do weryfikacji poprawności ustalenia najniższej podstawy wymiaru składek, co wyklucza możliwość korzystania z Małego ZUS Plus.
Prowadzisz działalność gospodarczą jako wspólnik spółki jawnej lub wykonujesz te same zadania, które wykonywałeś wcześniej jako pracownik dla tego samego pracodawcy? Też nie masz szans na Mały ZUS Plus. Jeśli podlegałeś ubezpieczeniom społecznym lub zdrowotnym z tytułu innej działalności pozarolniczej, również musisz szukać innych rozwiązań.
Warto także pamiętać, że twórcy, artyści, osoby wykonujące wolne zawody, wspólnicy spółek jawnych, komandytowych, partnerskich czy jednoosobowych spółek z o.o., a także osoby prowadzące szkoły publiczne lub niepubliczne, przedszkola oraz inne placówki oświatowe, nie mogą korzystać z Małego ZUS Plus.
Jak długo można korzystać z Małego ZUS Plus?
Mały ZUS Plus to ciekawa opcja na zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, ale warto wiedzieć, jak długo można z niej korzystać. Zasady są jasno określone: z niższych składek na ubezpieczenia społeczne można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności.
Co to dokładnie oznacza? Przez trzy lata, licząc w sumie 36 miesięcy, przedsiębiorca może płacić niższe składki. Jednak okres ten jest rozłożony na pięć lat (60 miesięcy). Ważne jest to, że do tych 36 miesięcy wliczają się także miesiące, w których korzystałeś z Małego ZUS.
Przykład? Jeśli korzystałeś z Małego ZUS przez 12 miesięcy, to masz jeszcze 24 miesiące na skorzystanie z Małego ZUS Plus. Po wykorzystaniu łącznie 36 miesięcy ulgowych składek, przez pozostałe miesiące z pięcioletniego okresu musisz płacić pełne składki.
Mały ZUS Plus w sądzie?
Program, który z założenia miał pomóc przedsiębiorcom doprowadził do sporu z ZUS, który dotyczy interpretacji przepisów określających, jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z programu. Ci przedsiębiorcy, którzy skorzystali z Małego ZUS Plus w latach 2019-2021, spodziewali się, że ponownie będą mogli płacić niższe składki od 2024 roku. Jednak ZUS miał inne zdanie i uznawał, że ponowne prawo do preferencji składkowej można uzyskać dopiero w 2025 roku, tj. po pełnych trzech latach płacenia wyższych składek. Gdy ZUS zaczął wydawać niekorzystne dla przedsiębiorców decyzje, odmawiające prawa do skorzystania z Małego ZUS Plus od 1 stycznia 2024 roku, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanął w obronie przedsiębiorców i wnosił odwołania od decyzji do sądów, gdyż jego zdaniem intencją ustawodawcy było wprowadzenie dwóch lat przerwy.
Przełom nastąpił 27 czerwca 2024 r., gdy Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok przyznający rację przedsiębiorcom – Sąd podzielił argumentację Rzecznika MŚP i przyznał przedsiębiorcy prawo do Małego ZUS Plus od 1 stycznia 2024 roku. W uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, że przy interpretacji przepisów dotyczących tej preferencji składkowej należy brać pod uwagę intencję ustawodawcy, który chciał, aby ulga przysługiwała przez 3 lata w 5-letnich okresach. Sąd powołał się również na art. 11 ustawy Prawo przedsiębiorców, który nakazuje organom stosowanie zasady przyjaznej interpretacji przepisów i rozstrzygania wątpliwości na korzyść przedsiębiorców.
Dla przedsiębiorców, którzy otrzymali niekorzystne interpretacje z ZUS, oznacza to szansę na wcześniejsze płacenie niższych składek. Jeżeli potrzebują Państwo wsparcia w problemach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych lub chcą Państwo uzyskać informacje na temat możliwych do zastosowania preferencji zapraszamy do kontaktu również w formie zdalnej: https://atl-law.pl/prawo-pracy-sprawy-zus/
Publikacje 23.07.2024
Zobacz również
Publikacje
Odpowiedzialność za długi w sp. z o.o., a wpis do KRS
Publikacje
Spółka z o.o. w Polsce – jak najlepiej wypłacić zysk?
Publikacje
Jak skutecznie uchylić się od skutków rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron?