Założenia newslettera KRS
Już w czerwcu tego roku Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało na stronie rządu o uruchomieniu Newslettera Krajowego Rejestru Sądowego (newslettera KRS). Rozwiązanie zostało wprowadzone w ramach przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Celem przepisów ma być zwiększenie bezpieczeństwa obrotu prawno-gospodarczego. W szczególności autorom nowelizacji zależało na przeciwdziałaniu przestępstwom kradzieży spółek. Zjawisko polega na zmianie wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym na podstawie sfałszowanych dokumentów. Zmiana dotyczy najczęściej zasad reprezentacji spółki (bez wiedzy autoryzowanych reprezentantów) takich jak np. zmiana sposobu reprezentacji i osób uprawnionych do reprezentacji, a nawet zmiana w strukturze własnościowej. Umożliwia to przestępcom reprezentację spółki bez wiedzy uprawnionych wspólników oraz członków zarządu. Może to doprowadzić do utraty majątku spółki m.in. poprzez wypłacenie środków, zaciągnięcie kredytów czy sprzedaż majątku spółki.
Newsletter ma zapewnić przedsiębiorcom łatwy i natychmiastowy dostęp do informacji na temat zmian rejestrowych dokonywanych w spółce. Usługa newslettera KRS polega na automatycznym sygnalizowaniu takich zdarzeń jak zarejestrowanie sprawy dotyczącej danego podmiotu czy dokonanie wpisu w KRS. W ten sposób przesyłana jest podstawowa informacja o dokonanej zmianie. Jednakże osoba, która otrzyma taką informację, będzie mogła zapoznać się ze szczegółami sprawy dopiero przeglądając akta rejestrowe albo zapoznając się z aktualnymi czy też pełnymi informacjami o podmiocie wpisanym do KRS.
Według autorów rozwiązania w przypadku próby dokonania kradzieży spółki newsletter pozwoli przedsiębiorcy na szybką reakcję i udaremnienie oszustwa z pomocą organów ściągania. Należy podkreślić, że nowe przepisy nie zwalniają uczestników obrotu gospodarczego od obowiązku zapoznawania się z treścią danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz z aktami rejestrowymi. Newsletter ma służyć jedynie jako dodatkowy mechanizm zapobiegania przestępstwom gospodarczym. Z tego powodu część ekspertów krytykuje jego praktyczną doniosłość.
Jak skorzystać z usługi newslettera KRS
Usługa newslettera KRS jest dostępna wyłącznie dla użytkowników posiadających konto na Portalu Rejestrów Sądowych po zalogowaniu na to konto. Na stronie Portalu Rejestrów Sądowych należy dodać spółkę, która ma podlegać monitorowaniu, wpisać prawidłowe dane (numer KRS oraz maila) oraz zaakceptować subskrypcję. Wybór podmiotu jest dokonywany na podstawie numeru KRS (po wskazaniu numeru KRS podmiotu lub przy wykorzystaniu wyszukiwarki KRS). Usługa newslettera jest bezpłatna.
System w sposób zautomatyzowany dostarcza użytkownikowi (mail na adres poczty elektronicznej wskazany przy rejestracji konta w PRS) informacje o zdarzeniach dotyczących wskazanego przez niego podmiotu zarejestrowanego w KRS. Wykaz zdarzeń dotyczących monitorowanych podmiotów jest także dostępny dla użytkownika z poziomu zarządzania przez niego posiadanymi subskrypcjami.
Zakres przekazywanych w ramach powiadomień z newslettera informacji obejmuje:
– rejestrację sprawy na wniosek: informacja wskazująca pozycję KRS, sygnaturę sprawy i datę rejestracji sprawy (bez opisu rodzaju sprawy),
– rejestrację sprawy z urzędu: informacja wskazująca pozycję KRS, sygnaturę sprawy i datę rejestracji sprawy (bez opisu rodzaju sprawy),
– wpis w rejestrze: informacja wskazująca pozycję KRS, sygnaturę sprawy, datę wpisu i numer wpisu (bez opisu rodzaju sprawy).
Użytkownik może zamówić do 50 subskrypcji i dla każdej zdefiniować takie parametry jak: czas obowiązywania (maksymalnie na rok), otrzymywanie powiadomień mailem, odnowienie (przedłużenie) subskrypcji, gdy zbliża się koniec jej ważności oraz odwołanie subskrypcji. System informuje o wygasających subskrypcjach i umożliwia ich przedłużenie. Jeśli okres subskrypcji nie zostanie przedłużony, usługa zostanie automatycznie dezaktywowana wraz z upływem terminu ważności subskrypcji.
Skorzystaj z pomocy ekspertów
Jeśli potrzebują Państwo dodatkowych informacji lub usług w zakresie nowoutworzonego newslettera KRS lub szukają alternatywnych metod zabezpieczenia interesów wspólników lub członków zarządu, zapraszamy do kontaktu. Świadczenie usług prawnych w zakresie prawa spółek i prawa korporacyjnego jest jednym z głównych obszarów działalności kancelarii ATL Law. Proponowane przez zespół ATL Law rozwiązania prawne pozwalają na osiągnięcie wyznaczonych przez Klientów celów oraz założeń biznesowych. Zabezpieczamy interesy spółek, członków zarządu, wspólników oraz akcjonariuszy. Minimalizujemy ryzyko wystąpienia sporów. Mamy doświadczenie w pracy z podmiotami działającymi w różnych sektorach gospodarki.