Wakacje składkowe jeszcze w 2024 roku
7 czerwca 2024 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, tym samym wprowadzając wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 4 miesięcy od dnia ogłoszenia, tj. już 1 listopada 2024 r.
W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy, że problematyka ubezpieczeń społecznych oraz odprowadzanych na nie składek jest jednym z najbardziej newralgicznych tematów towarzyszących dyskusjom o prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce, a system ubezpieczeń społecznych winien realizować zasady sprawiedliwości społecznej. Proponowane rozwiązanie ma zapewnić istotne wsparcie dla sektora mikroprzedsiębiorców wpisanych do CEIDG, nie narażając jednocześnie polskiego systemu ubezpieczeń społecznych.
Czym są wakacje składkowe?
W ramach tzw. wakacji składkowych przedsiębiorca tylko raz w roku, w dowolnie wybranym przez siebie miesiącu, będzie zwolniony z obowiązku opłacania składki emerytalnej, rentowej i wypadkowej – będą one w tym czasie finansowane z budżetu państwa. Co istotne, jeśli przedsiębiorca dobrowolnie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu złożenia wniosku oraz miesiącu go poprzedzającym to ta składka również zostanie sfinansowana, w przeciwieństwie do składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, z których przedsiębiorca również będzie mógł zostać zwolniony, ale w tym przypadku różnica nie będzie finansowana z budżetu państwa.
Komu i na jakich warunkach będą przysługiwać wakacje składkowe?
Żeby skorzystać jako przedsiębiorca z wakacji składkowych należy:
- W miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku mieć zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych włącznie z sobą;
- W ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnąć przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnąć roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro (obliczonego według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku);
- Jako ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywać pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej;
- W miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jako ubezpieczony podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jak złożyć wniosek o wakacje składkowe?
Zwolnienie przedsiębiorcy ze uiszczenia składek będzie możliwe tylko na jego wniosek, złożony przez elektroniczny formularz dostępny na profilu ZUS, a zwolnienie to będzie mogło dotyczyć wyłącznie samego przedsiębiorcy – składki za pracowników i osoby współpracujące należy opłacać na dotychczasowych zasadach.
Kiedy złożyć wniosek o wakacje składkowe w 2024?
Wnioskodawca musi pamiętać, że wniosek trzeba będzie złożyć w miesiącu poprzedzającym miesiąc zwolnienia z opłacenia składek, tj. jeśli przedsiębiorca będzie chciał zostać zwolniony z uiszczenia składek jeszcze w tym roku, to wniosek powinien złożyć w listopadzie.
Za miesiąc kalendarzowy objęty zwolnieniem z opłacenia składek przedsiębiorca do 20 dnia następnego miesiąca musi pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania z wakacji składkowych.
Jeżeli potrzebują Państwo wsparcia w problemach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych lub chcą Państwo uzyskać informacje na temat możliwych do zastosowania preferencji zapraszamy do kontaktu również w formie zdalnej: https://atl-law.pl/prawo-pracy-sprawy-zus/