Już od 1 stycznia 2025 r. ma obowiązywać całkowicie nowa klasyfikacja kodów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Przed przedsiębiorcami stoi szereg wyzwań. Nowe przepisy przewidują konieczność dostosowania działalności gospodarczej do zaktualizowanych kodów, co wiąże się z koniecznością wprowadzenia zmian w ewidencjach w takich rejestrach jak CEIDG, REGON i KRS.
PKD to system, który grupuje i klasyfikuje działalności gospodarcze prowadzone przez firmy i przedsiębiorców w Polsce. Dotychczasowe kody, używane od 2007 roku, przestaną obowiązywać, a ich miejsce zajmą nowe, bardziej szczegółowe i lepiej dostosowane do współczesnej gospodarki.
Klasyfikacja została opracowana na podstawie zmian dokonanych w klasyfikacji Organizacji Narodów Zjednoczonych (Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Rodzajów Działalności) oraz klasyfikacji Unii Europejskiej NACE Rev. 2.1.
Zakres zmian
Klasyfikacja PKD 2025 obejmuje:
- Zasady metodyczne – stanowiące opis zasad dotyczących budowy i sposobu korzystania
z klasyfikacji; - Wykaz poszczególnych pozycji klasyfikacji, od poziomu najbardziej ogólnego – sekcji (oznaczonych symbolem literowym), poprzez działy (symbole dwucyfrowe), grupy (symbole trzycyfrowe), klasy (symbole czterocyfrowe), do poziomu najbardziej szczegółowego – czyli podklas (symbole składające się z czterech cyfr i litery). Poziomy od sekcji do klasy są zgodne z klasyfikacją NACE Rev.2.1. Natomiast podklasy określone w projekcie rozporządzenia – stanowiące poziom krajowy – zostały opracowane w oparciu o zgłoszone przez użytkowników klasyfikacji propozycje, które następnie zostały zebrane i przeanalizowane przez Główny Urząd Statystyczny;
- Wyjaśnienia do poszczególnych pozycji klasyfikacji opisujące ich zakres.
Regulacje zawarte w projekcie będą oddziaływały na osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w zakresie objętym przedmiotem regulacji.
Jakie wyzwania stoją przed przedsiębiorcami?
Zmiana kodów PKD będzie wymagać od przedsiębiorców zarówno czasu, jak i sporych nakładów organizacyjnych. Przede wszystkim przedsiębiorcy będą musieli dokładnie przeanalizować nowe kody, by następnie przyporządkować je odpowiednio do charakteru swojej działalności. Przede wszystkim firmy wielobranżowe będą mogły napotkać trudności związane z wyborem nowych kodów, które będą najlepiej odpowiadały różnorodności ich działalności.
W pierwszej kolejności nowe kody będą miały zastosowanie do wszystkich nowo rejestrowanych firm oraz w przypadku każdej zmiany rodzaju działalności dokonywanej w CEIDG.
Pozostali przedsiębiorcy będą mieli szansę na skorzystanie z okresu przejściowego, który pozwoli im na łagodniejsze dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Przedsiębiorcy działający przed 1 stycznia 2025 roku będą mogli nadal używać starych kodów PKD przez kolejne dwa lata, chyba że zdecydują się zmienić je samodzielnie.
Od 1 stycznia 2027 nie będzie już miejsca na własną inicjatywę – brak samodzielnej zmiany kodów spowoduje, że z ich aktualizacja zostanie przeprowadzona automatycznie przez organy administracyjne. Bazy CEIDG, REGON i KRS zostaną wtedy zaktualizowane, przypisując firmom nowe kody PKD 2025.
Podsumowanie
Nowa klasyfikacja kodów PKD, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku, wprowadza znaczące zmiany, które dotkną wszystkich przedsiębiorców działających w Polsce. Przedsiębiorcy powinni już teraz przygotować się do aktualizacji swoich danych w rejestrach publicznych, takich jak CEIDG, KRS czy REGON, aby uniknąć potencjalnych problemów prawnych i administracyjnych.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią. Mogą Państwo liczyć na kompleksową obsługę i pełne zaangażowanie na każdym etapie prowadzenia sprawy.