Na dzień 1 stycznia 2021 roku zaplanowano wejście w życie nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych. Obecnie projekt Ministerstwa Rozwoju znajduje się na etapie konsultacji społecznych. Jedną z planowanych zmian jest określenie maksymalnej wysokości kar umownych. Mają one wynosić nie więcej niż 20% wartości netto umowy.
W obecnym stanie prawnym nie ma górnego limitu kwotowego kar umownych. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 436 pkt. 3 Prawa zamówień publicznych umowa określać ma łączną maksymalną wysokość kar umownych, których mogą dochodzić strony, przy czym ich łączna wysokość nie może przekroczyć 20 % wartości netto umowy. Zgodnie z art. 483 § 1 KC można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania
zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna). Definicja kary umownej zawarta w KC przewiduje zatem, że kara umowna powinna stanowić określoną sumę. Wymóg ten jest spełniony, gdy strony z góry określają wysokość kary umownej, albo gdy w treści umowy wskazują podstawy do definitywnego określenia jej wysokości.
Wprowadzony ma być również nowy art. 431, w którym wyrażona została zasada współdziałania w zakresie realizacji umowy o zamówienie publiczne. Jest ona adresowana do zamawiającego oraz wybranego w postępowaniu wykonawcy, czyli stron umowy o zamówienie publiczne. Zgodnie z tym przepisem zamawiający i wykonawca obowiązani są współdziałać przy wykonaniu umowy w sprawie zamówienia publicznego, w celu należytej realizacji zamówienia.