Skomplikowana z nazwy, popularna w obrocie gospodarczym – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa łączy w sobie korzyści spółek kapitałowych i osobowych, przez co stanowi optymalne rozwiązanie dla prowadzenia działalności gospodarczej.
Zaczynając od podstaw należy wskazać, że jest to rodzaj spółki komandytowej, w której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka komandytowa jest bowiem spółką osobową, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia, czyli całym swoim majątkiem (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.
Zalety tworzenia spółki komandytowej, w której komplementariuszem jest sp. z o.o. są następujące:
1. Optymalizacja zasad ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
W omawianym modelu pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki jako komplementariusz ponosi sp. z o.o. Z kolei spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to spółka kapitałowa, w której wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Dlatego wierzyciele spółki komandytowej w razie bezskuteczności egzekucji względem tej spółki komandytowej skierują swoje roszczenia do majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Oprócz komplementariusza w postaci sp. z o.o. w spółce komandytowej występują komandytariusze, których odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej limituje wysokość sumy komandytowej, a wysokość ta może być dowolnie oznaczona w umowie spółki. Jeżeli wkład komandytariusza ma wartość równą lub wyższą niż suma komandytowa, to odpowiedzialność komandytariusza za zobowiązania spółki jest wyłączona.
W praktyce te same osoby fizyczne mogą założyć i być wspólnikami spółki z o.o. (będącej komplementariuszem spółki komandytowej), a także mogą zyskać status komandytariuszy w takiej spółce komandytowej.
2. Swoboda w określeniu zasad podziału zysku.
Z art. 123 § 1 Kodeksu spółek handlowych wynika podstawowa zasada – komandytariusz uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki. Ta sama regulacja zastrzega jednak wyjątek od powyższej zasady, ponieważ wspólnicy mogą określić w umowie inny podział zysku. W praktyce prawo komplementariusza (sp. z o.o.) do zysku może być ograniczone z korzyścią dla komandytariuszy. Przy czym należy pamiętać, że komplementariusza nie można całkowicie pozbawić udziału w zysku. W kontekście prawa do zysku warto zwrócić uwagę na to, że w umowie spółki komandytowej można zastrzec możliwość wypłaty wspólnikom zaliczek na poczet zysku.
3. Zasady reprezentacji spółki komandytowej.
Spółkę komandytową reprezentują i prowadzą jej wewnętrzne sprawy komplementariusze. W przypadku gdy komplementariuszem jest spółka z o.o., to wówczas czynności prawne spółki komandytowej są dokonywane zgodnie z reprezentacją obowiązującą u komplementariusza, a więc przez jego zarząd. W praktyce obrotu może być tak, iż te same osoby, które są komandytariuszami, pełnią również funkcje członków zarządu u komplementariusza tj. spółki z o.o. W ten sposób komandytariusze mają realną możliwość zarządzania spółką komandytową. Osoby decydujące się na takie rozwiązanie nie powinny jednak zapominać, że choć będąc komandytariuszami mają ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki do wysokości sumy komandytowej, to i tak mogą odpowiadać w wyższym stopniu za zobowiązania spółki komandytowej na podstawie art. 299 k.s.h. Jednak, aby te osoby mogły odpowiadać, bezskuteczna musi być egzekucja najpierw z majątku spółki komandytowej, następnie z majątku sp. z o.o. (będącej komplementariuszem spółki komandytowej). Ponadto członkowie zarządu mogą się uwolnić od odpowiedzialności jeżeli np. wykażą, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości sp. z o.o. albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z winy członka zarządu albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości wierzyciel nie poniósł szkody (bo nawet gdyby wniosek o ogłoszenie upadłość został zgłoszony to i tak nie nastąpiłoby zaspokojenie wierzyciela albo wniosek o ogłoszenie upadłości zostałby oddalony, bo spółka nie miała majątku).
4. Brak podwójnego opodatkowania zysku.
Sama spółka komandytowa, w przeciwieństwie do spółek kapitałowych czy spółki komandytowo-akcyjnej, nie posiada w zakresie podatku dochodowego odrębnej od wspólników zdolności podatkowej. Czyli sama spółka komandytowa nie płaci podatku dochodowego, taki podatek płacą dopiero wspólnicy spółki.