Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 16 września 2020 r. wydał Interpretację Indywidualną (nr 0111-KDWB.4010.16.2020.1.MJ). Zajął w niej stanowisko w zakresie odwrotnego połączenia spółek po 1 marca 2020 r. Chodzi o połączenie w wyniku którego to spółka zależna przejmuje spółkę dominującą.
Dyrektor KIS wskazał, że w przypadku tzw. połączenia odwrotnego, w wyniku którego spółka przejmująca otrzymuje – jako składnik majątku spółki przejmowanej – również własne udziały należące przed połączeniem do spółki przejmowanej możliwe są dwa sposoby przeprowadzenia takiego połączenia (myśl art. 492 § 1 k.s.h.):
1. przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie);
2. przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).
Zdaniem fiskusa spółka przejmująca będzie uprawniona do wyłączenia z przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych kwoty odpowiadającej wartości emisyjnej własnych udziałów przejętych od spółki-matki w toku połączenia jako składnik majątku spółki-matki.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał ponadto, że prawidłowość stanowiska przedstawionego przez Spółkę we wniosku znajduje potwierdzenie w indywidulanych interpretacjach podatkowych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w podobnych stanach faktycznych z dnia 15 listopada 2019 r. sygn. 0111-KDIB2-3.4010.275.2019.2.HK, z dnia 13 maja 2020 r. sygn. 0114-KDIP2-2.4010.93.2020.2.SJ oraz z dnia 26 maja 2020 r. sygn. 0111-KDIB1-2.4010.94.2020.1.AK, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej rozstrzygając analogiczne kwestie w identycznym stanie faktycznym wskazał, że ustalając wartość emisyjną należy odnieść się do (właściwych dla połączeń i podziałów) warunków “obejmowania” udziałów (akcji). Warunki te ustalane są zgodnie z obowiązującą procedurą wskazaną w przepisach Kodeksu spółek handlowych. W ramach tej procedury powinien zostać określony plan połączenia, w tym szczegółowy parytet wymiany udziałów (akcji) – art. 499 § 1 pkt 2 k.s.h. Wskazywana zatem jest wartość obejmowanego majątku spółki przejmowanej w przeliczeniu na udziały (akcje). Nie można uznać aby przypadek połączenia odwrotnego był wyłączony z ww. obowiązków, zatem także w tej sytuacji wymagane będzie wskazanie planu połączenia i parytetu wymiany, który będzie wskazywał również wycenę obejmowanych składników majątku. Wobec powyższego w sytuacji połączenia odwrotnego strony transakcji również powinny ustalić “wycenę rynkową”, pomimo braku faktycznego emitowania nowych udziałów (akcji). Stąd w przypadku wskazywanego połączenia odwrotnego, wartością w jakiej obejmowane są udziały (akcje) będzie wartość majątku spółki przejmowanej, co należy odczytać właśnie jako wartość emisyjną.
Dyrektor KIS zastrzegł, że podatnik stosując przepis art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT będzie zobowiązany do wskazania dowodów, że połączenie spółek zostało przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, nie zaś w celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania.